Ana sayfa Para Kazanma E Ticarette Instagramın Pazar Payı

E Ticarette Instagramın Pazar Payı

E ticaret; internet üzerinden yapılan satış işlemlerini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Daha farklı bir ifade ile ticaretin internet üzerinden online olarak yapılması olarak da ifade edilebilir. Günümüzde internetin, telefonların ve bilgisayarların geldiği nokta dikkate alındığında, e-ticaretin kaçınılmaz bir sonuç olduğu ortaya çıkar. Fakat son dönemlerde e-ticarette sosyal medyanın, özellikle de instagram’ın ciddi bir etkisi olması, durumun biraz daha farklılaşmasına neden olmuştur. Instagram ve e-ticaret konusu ile ilgili merak ettiklerinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

E-Ticaret ve Instagram İlişkisi

E-ticarette, internet üzerinden ürünlerin detaylarını ve fiyatlarını belirterek ilan vermektir. Bu ilanları gören tüketicilerin bunlardan uygun olanları sipariş vermeleri, e-ticaret olarak tanımlanabilir. Buradaki tanımdan da anlaşılacağı gibi e-ticarette esas olan internetteki ilanların tüketicilere ulaştırılmasıdır. Söz konusu durum dışarıdan kolay gibi görülebilir, fakat burada da ciddi bir rekabet vardır. Televizyon kanalları arasında dolaşırken dahi birçok e-ticaret sitesinin reklamına rastlarız. Bu reklamların temel amacı, ürün ilanları ile tüketicilerin buluşturulmasıdır.

Instagram bir e-ticaret sitesi olmayıp, bir sosyal medya platformudur. Fakat bu platformun kullanıcı sayısı çok fazladır ve kullanıcıları arasındaki etkileşim de diğer platformlara göre daha fazladır. Bundan dolayı instagram’ın ciddi bir potansiyeli vardır ve söz konusu potansiyel e-ticaret için de kullanılmaktadır. Satış yapan kişiler buradan müşterilerine ulaşmakta ve ürünlerini onlara pazarlamaktadır. Yani direkt olarak müşteriye ulaşma imkanı olan bir mecradır. Bu durum sadece ülkemizde değil, dünya genelinde bu şekildedir.

E-Ticarette Instagram’ın Pazar Payı Ne Kadar?

Yukarıdaki bilgilerden sonra instagram ile e-ticaret arasında ciddi bir ilişki olduğu söylenebilir. Fakat bu ilişkinin hangi oranda ticarete yansıdığı konusuna net bir cevap verilmesi çok zordur. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde gerçekleşen e-ticaretin yaklaşık %5’lik bölümü instagram üzerinden gerçekleşir. Dünya üzerindeki rakam ise daha fazladır ve ortalamanın yaklaşık %15 seviyelerinde olduğu belirtilmektedir.

Burada belirtilen rakamlar yapılan araştırmaların sonuçlarını yansıtmaktadır. Fakat araştırmaların resmi verilere göre yapıldığının bilinmesi gerekir. Bu durum, instagram üzerinden faturasız ve vergisiz yapılan alışverişlerin kapsama alınmadığını gösterir. Bu rakamlar da dikkate alındığında instagram’ın e-ticaretteki payının çok daha yüksek olduğu ortaya çıkmaktadır. Bir sosyal medya platformunun e-ticaretin %10’luk veya daha fazla bölümünü kapsaması, çok önemli bir durumdur. Zaten bu durumun en önemli ispatı, işletmelerin ve büyük e-ticaret sitelerinin de instagram üzerinden ürün tanıtımı yapmasıdır.

Yine yapılan farklı anlaşmalara göre Türkiye’deki e-ticaret kullanıcı sayısının yaklaşık 30 milyon olduğunu göstermektedir. Bunun %10’luk bölümünün instagram üzerinden alışveriş yaptığı düşünüldüğünde 3 milyon gibi devasa bir rakam ortaya çıkar. Bu rakam ile instagram’ın cirosunun milyon dolarlar olduğu söylenebilir.

Bu bilgiler ışığında eğer internet üzerinden satış yapmak istiyorsanız, instagram’ın sahip olduğu potansiyeli dikkate alın ve planlarınızda mutlaka bu platforma yer verin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here