Ana sayfa Para Kazanma Instagram Butik Mağaza Nasıl Açılır?

Instagram Butik Mağaza Nasıl Açılır?

Sosyal medya platformlarından olan instagram yakın zamanda hayatımıza girmesine rağmen çok hızlı büyümüş ve bu alanda önemli bir yere gelmiştir. Dünya genelindeki kullanıcı sayısının 1 milyarı, ülkemizdeki kullanıcı sayısının ise 40 milyon seviyelerinde olması, burada butik mağaza açma işini cazip hale getirmiştir. Kullanıcı etkileşiminin çok fazla olmasından dolayı insanlar burada butik mağaza açmakta ve instagram’ın potansiyelinden yararlanmaktadır. Peki, instagram butik mağaza nasıl açılır, nelere dikkat edilmesi gerekir? Bu soruların cevapları ve dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda yer almaktadır.

Instagram Hesabı Açmak

Yapacağınız ilk işlem instagram hesabı açmaktır. Bu adım son derece kolay olmasına rağmen dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle kullanıcı adınızı dikkatli bir şekilde belirlemeniz gerekir. Bu isim kesinlikle çok uzun olmamalı ve insanların aklında kalmalıdır. Tamamen özgün olması sayesinde insanlar, mağazanızın adını hatırlamakta zorlanmayacaktır. Rakiplerinizin kullanıcı isimlerini inceleyebilir ve mantığı anlayabilirsiniz. Fakat kesinlikle o isimlerden kopya çekmemelisiniz. Aksi durumda dolaylı olarak rakiplerinizin reklamını yapmış olacaksınız.

Rakip Hesapların Analizi

İlk defa instagram üzerinden satış yapacaksanız, bu işte acemisiniz demektir. Söz konusu iş için tecrübe son derece önemlidir ve bunu da en kısa yoldan rakip analizi yaparak elde edebilirsiniz. Rakiplerinizin hangi ürünleri sattığı, fiyatların ne olduğu, en fazla hangi ürünlere talep geldiğini anlayarak bir adım öne geçebilirsiniz. Fakat yukarıda da bahsedildiği gibi aynı ürünleri satmaya çalışmak ve bir şeylerin kopyasını çekmek size yarar getirmeyecektir. Özgün olmak son derece önemlidir.

Satacak Ürünlerin Belirlenmesi

Genel hazırlıklar ve analizler yapıldıktan sonra butik mağazadan satılacak ürünlerin belirlenmesine geçebilirsiniz. Bunun için farklı yöntemler söz konusudur. Bunlardan dilediğinizi ve sizin için en avantajlı olanı tercih edebilirsiniz. Söz konusu seçenekler şu şekildedir:

  1. Kendi ürettiğiniz ürünler

Evde ya da atölyenizde ürettiğiniz ürünler var ise bunların satışlarını instagram üzerinden yapabilirsiniz. Fakat bu ürünlerin instagram’daki kullanıcı kitlesi için uygun olması gerekir.

  1. Toptancıdan ürün temini

Yapmış olduğunuz analizler neticesinde toptancılardan uygun ürünleri temin edebilirsiniz. Bunun için birden fazla toptancı ile görüşmeniz, uygun fiyatlı seçenekleri bulabilmek için size avantaj oluşturacaktır. Ayrıca aldığınız ürünleri uygun bir yerde depolamanız gerektiğini de unutmayın.

  1. Dropshipping

Stoksuz satış olarak da bilinen bu yöntemde farklı bir firma veya işletme ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Bu anlaşma sonrasında söz konusu firmanın ürünlerini instagram’dan satacak ve buradan karınızı alacaksınız. Bu yöntemde stok yapmanıza, depo ayarlamanıza gerek yoktur. Fakat diğerlerine göre karı biraz daha düşük olabilir. Başlangıçta sermayeniz yoksa bu yöntem ile işe başlayabilirsiniz.

Reklam Yapmak

Instagram’da reklam yapmak çok önemlidir. Oluşturduğunuz hesabın takipçi sayısının fazla olması gerekir. Bunun için ürünlerinizi ünlülere ücretsiz gönderebilir, takipçi sayısını artırmak için kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, bu işte sabır çok önemlidir. Başlarda istenilen seviyede satış yapamasanız dahi bir süre istediğiniz seviyeye ulaşacaksınız.

Hukuksal konular

Burada satış yaparken fatura kesmeniz, gerekli olduğu zaman iade almanız ve vergi vermeniz gerekir. Eğer bunları tam olarak yerine getirmezseniz, farklı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Instagram’ın kullanıcı kitlesi çok fazladır ve gerekli adımları atıp, sabırlı bir şekilde beklediğinizde tahminlerinizin üzerinde satışlar yaptığınızı göreceksiniz. Fakat yanlış adımları atar ve özgün olmayacak bir şekilde hareket ederseniz, burada başarılı olmanız çok kolay olmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here