Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Da Satış Arttırma Taktikleri

Instagram Da Satış Arttırma Taktikleri

Son dönemlerde instagram üzerinden satış yapmak oldukça popüler hale geldi. İşletmeler ve bireysel girişimciler tarafından buradan yoğun bir şekilde ürün paylaşımı yapılmakta ve müşteri kitlesine ulaşılmaya çalışılmaktadır. Gerçekte olduğu gibi instagam üzerinde yapılan satışlarda da rekabet yaşanmaktadır. Bu rekabette öne geçmek için bazı taktiklerin uygulanması çok önemlidir. Daha farklı bir ifade ile püf noktaları bilen işletme ya da bireysel satıcıların bir adım öne geçtiğini söylemek yanlış olmaz. Instagram da satış arttırma taktiklerinden bazıları aşağıda yer almaktadır.

İşletme Hesabı Oluşturma

Bilindiği gibi instagram’da açılan hesaplar, bireysel kullanıcılar içindir. Eğer bu hesap üzerinden satış yapacaksanız, hesabınızı işletme hesabına çevirmeniz gerekir. Bunun için ise ayarlar bölümünden hesaplar menüsüne geçiş yapın. Burada açılan seçeneklerden İşletme Hesabına Geç olana tıklayın. Sizden istenen Facebook sayfasını ve diğer bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiğinizde hesabınız işletme hesabına dönüşecektir.

İşletme hesabı ile satış sayfanıza kurumsal bir hava kazandırmanız mümkündür. Söz konusu hava, müşterilerinize güven verecektir. Bunun haricinde ise işletme hesabı üzerinden farklı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler ile paylaşımlarınızın hangilerinin talep gördüğünü, insanların hangi ürünlere ne kadar beğeni attığını, takipçi sayınızdaki değişimi ve benzer bilgileri öğrenmeniz mümkündür.

Hesap İsmini Doğru Seçme

Sizin için çok anlamsız bir durum olarak görünse de seçeceğiniz hesap isminin, satışlarınıza olan etkisi çok yüksektir. Burada temel husus, rakiplerinize yakın bir ismi kullanmamanız ve seçtiğiniz ismin çok uzun olmamasıdır. Böylece insanların hafızalarında kalabilirsiniz. Bu durum ise insanların sayfanızı tekrar ziyaret etmesini sağlar ya da sizi farklı arkadaşlarına önerebilir. Örneğin sizden aldığı bir ürünü soran arkadaşlarına sayfanızın adını kolaylıkla verebilir.

Güçlü Hesap

Burada yapacağınız satışlarda temel husus, yaptığınız paylaşımların olabildiğince çok insan tarafından görülmesidir. Bunun için takipçi sayınızın fazla olması ve hastag kullanımını doğru olarak yapmanız gerekir.

Takipçi sayısını artırmak için farklı taktikler mevcuttur. Takibe takip ve takipçi satın alma bunlardan bazılarıdır. Söz konusu seçenekleri değerlendirerek takipçi sayınızı artırabilirsiniz.

Hastag kullanımında konuyla ilgili ve çok arananları tercih etmeniz çok önemlidir. Ayrıca bir paylaşımda en fazla 5-6 tane hastag kullanın. Daha fazlasını kullanmanız, size zarar verebilir.

Takipçiler Sıkmama

Hesabınızdan paylaşım yaparken çok dikkatli olmalısınız. Her saat başı ya da her on dakikaya bir paylaşım yapmak, müşterilerinizi sıkabilir. İnsanlar sürekli ekranında sizin ürünlerinizi görmek istemez. Bu şekilde davranmaya devam ettiğinizde, muhtemelen takipçilerinizde azalma meydana gelecektir. Bunun için insanların daha yoğun olarak instagram’da zaman geçirdikleri akşam saatlerinde 1-2 saatlik ara ile birkaç paylaşım yapabilirsiniz. Günlük yapacağınız paylaşım sayısı çok fazla olmamalıdır. Ayrıca bazı paylaşımlarınızın ürünlerle ilgili olmaması da sizin için artı puan anlamına gelir.

Reklam

Instagram’da diğer kullanıcılara ulaşmanın belki en kolay yolu reklam vermektir. Fakat bunun için belirli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bahse konu bütçeyi başlarda düşük tutar, bunun geri dönüşü olumlu olursa bütçeyi artırırsınız. Reklam verirken, hedef kitle oluşturma işlemine dikkat edin. Kitleniz, mutlaka potansiyel müşterileriniz olmalıdır. Ayrıca verdiğiniz reklamların kalitesinin de yüksek olması önemlidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here