Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Da Satış Yapmak Yasal Mı?

Instagram Da Satış Yapmak Yasal Mı?

Instagram’da satış yapan kişi sayısının fazla olması ve buradan ciddi gelirler elde etmesi, yeni girişimcilerin ilgisinin de bu alana kaymasına neden oluyor. Fakat bu durum beraberinde bir soruyu getiriyor: Instagram’da satış yapmak yasal mı? Evet, bu sorunun cevabını merak eden çok sayıda insan olduğunu biliyoruz. Yazımızın devamında bu sorunun cevabını ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Instagram Satış Yapmak Suç Olur Mu?

Günümüzde internet, bilgisayar ve telefon teknolojisinin geldiği nokta herkes tarafından hayranlıkla izleniyor. Teknolojinin bu noktalara gelmesi, insanların yaşamlarında ciddi kolaylıklar yaşamasına da imkan veriyor. E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişler, internet üzerinden alınan hizmetler ve benzerleri… Artık yeni bir düzen kurulduğundan söz etmek yanlış olmaz. Söz konusu düzenin geleceğini yıllar öncesinden gören kanun yapıcılar, bu alanla ilgili gerekli yasal mevzuatı tamamlamış ve yürürlüğe sokmuştur. Buna göre internet üzerinden satış yapılması için gerekli olan bir takım şartlar vardır.

Yukarıdaki genel açıklamaların ardından instagram’da satış yapmak yasal mı sorusunun cevabını verebiliriz. Instagram’da satış yapmak yasaldır ve herhangi bir cezası yoktur. Fakat bunun için ilgili yasal düzenlemelere uyulması gerekir. Aksi takdirde yapılan satışların bir suça dönüşmesi mümkündür.

Instagram’da Satış Yapmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Yasal Durumlar

Instagram belki bir e-ticaret sitesi değildir, fakat buradan satış yapanlar söz konusu platformu adeta bir e-ticaret sitesi olarak kullanır. Bundan dolayı burada uyulması gereken yasal mevzuatın bir e-ticaret sitesi ile aynı olduğu söylenebilir. Genel olarak uyulması gereken kurallar şu şekildedir:

  • Yapılan satıştan elde edilen gelirin hesaplanması ve buna uygun düzeyde vergi verilmesi
  • Satılan ürünlerin faturasının alıcılara gönderilmesi
  • Satıştan önce ürün ile ilgili bilgilendirme yapılması
  • Satıştan önce iade süreci ve cayma hakkı ile ilgili bilgi verilmesi
  • İnternet yapılan diğer alışverişlerde olduğu gibi alıcılara 14 günlük cayma hakkı verilmesi

Uyulması gereken yasal zorunlulukların genel olarak bu şekilde olduğu söylenebilir. Burada temel hususun fatura, iade ve cayma süreci olduğu söylenebilir. Özellikle instagram satıcılarının bir bölümünün iade kabul etmemesi ya da iadeyi 3-5 gün ile sınırlı tutması yasalara aykırı bir durumdur. Bunun haricinde yapılan paylaşımlardaki ürünler ile gönderilenler arasında fark olması gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Bunun da yasalara göre suç olduğu bilinmeli ve böyle olayların yaşanmasının önüne geçilmelidir.

Buradaki yasal zorunlulukların büyük e-ticaret satıcıları için de geçerli olduğu bilinmelidir. Yani sadece instagram’a özgü bir durum söz konusu olmayıp, internet üzerinden satış yapan herkesi kapsayan bir durum söz konusudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here