Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram ile E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram ile E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret; internet üzerinden yapılan satışlar için kullanılan genel bir ifadedir. Söz konusu satışlar bir internet sitesinden yapılabildiği gibi sosyal medya platformları üzerinden de yapılabilir. Satış denildiği zaman hiç şüphesiz insanların aklına ilk olarak gelen sosyal medya platformu instagram’dır. Burada satış yapan kullanıcı sayısı çok fazladır. İşletme sahipleri buradan satış yaptığı gibi yeni girişimciler de benzer şekilde instagram üzerinden satış yapmaktadır. Bahse konu durum, ilk defa buradan satış yapacaklar ya da yapmayı düşünenler tarafından instagram ile e-ticaret nasıl yapılır sorusunun sorulmasına neden olmaktadır. Bu sorunun cevabı, ayrıntılı olarak yazımızın devamında verilecektir.

Instagram Üzerinden E-Ticaret Yapma

E-Ticaretteki en önemli husus, internet üzerinden müşteri kitlesine ulaşmaktır. Instagram’ın kullanıcı sayısının çok fazla olması (dünya genelinde 1 milyardan daha fazla) ve bunlar arasında yoğun bir etkileşin meydana gelmesi, burasını e-ticaret için adeta kusursuz bir alana dönüştürmüştür. Buna bağlı olarak günümüzde işletme sahiplerinin önemli bir kısmı instagram hesabı açmış ve buradan da satış yapmaya başlamıştır. Instagram üzerinden e-ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar bilindiğinde, burada başarılı olma olasılığının daha yüksek olacağının bilinmesi gerekir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususların başında ürün seçimi ve rakip analizi gelir. Çünkü sizden önce burada satış yapmaya başlamış olan ciddi bir kitle vardır ve söz konusu kitlenin edindiği tecrübeleri dikkate alarak daha kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz. Buradaki kullanıcı kitlesinin ne tür ürünlere ilgi gösterdiği, nelere dikkat ettiği ve hangi aralıkta fiyatları daha fazla tercih ettiği gibi hususlar sayesinde kısa sürede başarıyı elde edebilirsiniz.

Ticaretin altın kurallarından birisi kaliteli ürünlerin satılması, diğeri ise alım yaparken kazanılmasıdır. Çünkü bütün satıcılar benzer rakamlara satış yapar ve bu ürünler daha düşük maliyet ile alanların karı daha fazla olur. Bu da o satıcıların rakiplerinden bir adım öne çıkmasına neden olur. Bundan dolayı ürün seçimi konusuna ve bunların fiyatlarına çok fazla özen göstermeniz gerekir.

Instagram İşletme Hesabı

Satış yaparken instagram işletme hesabı kullanmanız, size farklı avantajlar sağlayacaktır. Bahse konu avantajlardan birisi, işletme hesabının istatistiki verileri vermesidir. Bunun haricindeki bir diğer detay ise işletme hesaplarının kurumsal bir havasının olması ve bu havanın insanlara güven vermesidir. Ticarette güven çok önemlidir ve başarıya giden yolun anahtarıdır.

Yukarıda da denildiği gibi e-ticarette müşterilere ulaşmak çok önemlidir. Bunun için takipçi sayısının fazla olması, reklam verilmesi ve zaman zaman kampanyalar yapılması gerekir. Bunlar sayesinde kısa sürede ciddi bir sayıda insana ulaşabilir ve hem sayfanızı hem de ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Bu durum, takipçi sayınızın artmasına ve sayfanızın güçlenmesine neden olacaktır. Bundan dolayı burada belirtilen hususları kesinlikle küçümsemeyin. Bu aşamadan sonra ise sabırla beklenmesi gerekir. Çünkü ticarette başarı anında gelen bir durum olmayıp, zaman içinde gelmesi söz konusudur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here