Ana sayfa Para Kazanma Instagram İle Kurumsal E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Instagram İle Kurumsal E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Yakın zamanda yapılan açıklama ile instagram kullanıcılarının sayısının 1 milyarı aştığı belirtilmiştir. Bu rakam, instagram’ın ciddi bir potansiyeli olduğunun en önemli işaretlerinden birisidir. Söz konusu potansiyel farklı amaçlar için kullanılabileceği gibi kurumsal firmalar tarafından e-ticaret için de kullanılabilir. Firmaların ve işletmelerin öncelikli hedefinin potansiyel müşterilere ulaşmak olduğu dikkate alındığında burasının son derece etkili bir mecra olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu yazımızda instagram ile kurumsal e-ticaret nasıl yapılır sorusuna detaylı olarak yanıt vereceğiz.

Bilindiği gibi insanların internet ortamında çok fazla zaman geçirmesi ve alışveriş için dahi burayı tercih etmesi, günümüzde bütün işletmelerin e-ticaret yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Çünkü internet üzerinden satış yapmayan veya hizmet vermeyen işletmelerin rakipleri ile rekabet etmesi söz konusu dahi değildir. Bu durum ise işletmelerin bir süre sonra batması anlamına gelir. Tüm bu nedenlerden dolayı e-ticaret bir zorunluluk, ciddi bir potansiyeli olan instagram’dan faydalanmak ise artık bir gerekliliktir.

Instagram Kurumsal Hesap Açma

Instagram’ın farklı amaçlarla kullanılması söz konusudur ve bu kullanıcılar arasında işletmeler ve kurumsal firmalar da yer alır. Buradan doğan ihtiyaca cevap vermek için instagram tarafından kurumsal/işletme hesabı seçeneği kullanıcılara sunulmuştur. Firma sahipleri bu seçeneği değerlendirmek suretiyle hesaplarını kurumsala çevirebilir. Böylece hesaplarının potansiyel müşteri kitlesine daha fazla güven vermesi söz konusu olacaktır. Bu durum ise satışların veya verilen hizmetlerin ciddi şekilde artması anlamına gelir.

Instagram işletme hesabının tek avantajı, hesaba kurumsal bir görünüm sağlaması değildir. Bu hesabın en önemli avantajlarından birisi, reklam verilebilir olmasıdır. Instagram sponsorlu reklamlar ile kurumsal firmalar, hedef kitlesine ulaşmakta herhangi bir zorluk yaşamaz ve ürünlerini herkese tanıtabilir. Bu durum ise insanlar için ciddi bir avantaj olarak gösterilebilir. Instagram işletme hesabı için bir Facebook hesabının olması ve hesabın buna bağlanması gerektiği unutulmamalıdır.

İşletme hesabının bir diğer avantajı ise istatistiki bilgileri vermesidir. Hesabınızda yaptığı analiz sayesinde kaç kişinin hesabınızı ziyaret ettiğini, yapılan beğenileri, gelen takipçileri ve benzer bilgileri görmeniz mümkün olur. Söz konusu durum ise hesabınızı daha etkin bir şekilde yönetmeniz ve paylaşımlarınızı buna göre ayarlamanızı sağlar.

Instagram Hikayeleri

Bilindiği gibi kullanıcılar Instagram üzerinden hikaye bölümünden de paylaşım yaparlar. Yapılan bu paylaşımların aldığı etkileşim çok fazladır ve bundan dolayı kurumsal işletmelerin bu bölümü de değerlendirmesi gerekir. Buradan verilecek linklere olan geri dönüş çok yüksek olacaktır ki, bu da e-ticaret adına son derece önemli bir ayrıntı olarak dikkat çeker.

Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle yapılan paylaşımların saatinin ve sıklığının tam manasıyla ayarlanması gerekir. Yanlış zamanda yapılan hikaye paylaşımlarının alacağı etkileşim daha düşük olabilir ya da söz konusu hikayeleri çok sık paylaşırsanız kullanıcıları sıkabilirsiniz. Burada dengeyi ayarlamak çok önemlidir. Aksi durumda hikayeler sizin için bir artı değil, bir eksiye dönüşecektir.

Instagram ile Kurumsal E-Ticaret Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram ile kurumsal e-ticaret yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında sponsorlu reklamların hedef kitlesinin doğru olarak ayarlanması gelir. Satılan ürün ya da verilen hizmetin özelliklerine bağlı olarak hedef kitlenin özel olarak belirlenmesi gerekir. Aksi durumda verilen reklamlar, tamamen alakasız kullanıcılara gösterilebilir. Ayrıca reklamların özenli bir şekilde hazırlanması ve metin oranının %20’den fazla olmaması gibi teknik hususlara da dikkat edilmesi gerekir.

Instagram kurumsal hesaplarının olabildiğince güçlü, yani takipçi sayısının fazla olması gerekir. Bu husus, diğer kullanıcılara güven vereceği gibi yapılan paylaşımların daha fazla insana ulaşması adına da çok önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde, instagram’ın e-ticareti son derece olumlu etkilediği anlaşılacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here