Ana sayfa Para Kazanma Instagram Online Satış Nasıl Yapılır?

Instagram Online Satış Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden yapılan satış e-ticaret olarak isimlendirilir. E-ticaret siteleri, bu işin en etkili yapıldığı noktalardan birisidir. Fakat bunların dışında farklı platformlar üzerinden de satış yapılır. Bunlardan birisi de instagram olup, gerekli hususlara dikkat edildiğinde yapılan satıştan elde edilen kar, sizi fazlasıyla şaşırtacaktır. Instagram online satış ile geçimini sürdüren çok sayıda bireysel satıcı olduğu gibi buradan satış yapan işletme sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu yazımızda instagram online satış nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Instagram Online Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram, en basit ifade ile bir sosyal medya sitesidir ve bu site üzerinden yapılan paylaşımlar, takipçiler ve diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Burada esas olan yapılan paylaşımların görüntüleme sayısının artırılmasıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunun haricinde ise paylaşılacak ürünlerin türü, kargo, fatura, vergi ve benzer detaylar, online satış yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır. Bu hususlar ve bunlara ilişkin detaylar şu şekildedir:

  • İşletme Hesabı

Instagram üzerinden online satış yapmaya karar verdiğinizde atmanız gereken ilk adım, güçlü bir hesap sahibi olmaktır. Bunun için bir hesap açabilir ve daha sonra bu hesaba takipçi kasabilirsiniz. Ya da takipçisi fazla olan bir hesabı alabilirsiniz. Fakat alacağınız hesabın etkileşiminin fazla olmasına dikkat edin.

Takipçi sayısı çok olan bir hesaba sahip olurken, bunun işletme hesabı olması gerektiğini asla unutmayın. Söz konusu işletme hesabı, satış sayfanızın daha kurumsal bir havaya sahip olmasına neden olacak, bu durum ise takipçilerinizin sayfanıza olan güvenini artıracaktır. Bahse konu husus, ticarette çok önemlidir.

Instagram işletme hesabına sahip olmanız, istatistiklere ulaşmanızı da kolaylaştıracaktır. İstatistiki veriler sayesinde hesabınızın ne kadar etkin olduğunu tespit edebilir ve bir takım düzenlemeleri buna göre yapabilirsiniz.

  • Doğru Ürün Seçimi

Instagram’ın kullanıcı kitlesi ile dışarıdaki dünyanın arasında ciddi bir fark olduğunu asla unutmayın. Buradaki kitleye uygun ürünleri daha rahat satabilirsiniz. Fakat buradaki kitleye uygun olmayan, hitap etmeyen ürünlerde ise durum bu şekilde olmaz.

Ürün seçimi için rakiplerinizi incelemelisiniz. Çünkü rakipleriniz uzun süredir buradadır ve en uygun ürünleri tecrübe ederek bulmuştur. Bahse konu durum sebebiyle bu işe başlamadan önce rakip analizi yapmanız gerektiğini asla unutmayın.

  • Yasal Prosedürler

Eğer instagram üzerinden sürekli satış yapacak ve bunu ticarete dönüştüreceksiniz, uymanız gereken yasal prosedürler vardır. Öncelikle vergi levhası almanız ve satışlarınızda fatura kesmeniz gerekir. Elde ettiğiniz kara göre vergi vermeniz de gerekli olan diğer zorunluluktur. Bunun haricinde ise müşterilerin bilgilendirilmesi ve iade şartlarının belirlenmesidir.

  • Hastag Kullanımı

Instagram üzerinden yaptığını paylaşımlar takipçileriniz tarafından görülür. Eğer daha fazla insan tarafından bunların görülmesini isterseniz paylaşımlarınızda hastag (etiket) kullanmanız gerekir. Kullanacağınız etiketin ürün ile ilgili olması ve insanlar tarafından sık aranması, görüntülenme sayısını olumlu etkileyecektir.

Etiket kullanımının dışında satış sayfanızın hesabının akılda kalıcı ve kısa olması da ciddi fayda sağlayacaktır. Bu sayede sayfanızı önermek isteyenler ve sayfanıza tekrar girmek isteyenler, zorlanmayacak ve bu da satışlarınız olumlu yansıyacaktır.

Burada belirtilen hususları uyguladığınızda başarı hemen gelmese dahi zaman içinde gelecektir. Bundan dolayı sabırlı bir şekilde beklenilmesi gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here