Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Satılan Ürünü Almak Güvenli Midir?

Instagram Satılan Ürünü Almak Güvenli Midir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak, günümüzde insanların sıklıkla tercih ettiği bir alışveriş yöntemi olarak gösterilebilir. Farklı e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde insanlar, güven noktasında genellikle bir sorun yaşamazlar. Çünkü bahse konu internet siteleri bu güveni yıllar içinde verdikleri hizmet ile karşılamıştır. Peki, instagram satılan ürünü almak güvenli midir? Bilindiği gibi sosyal medya platformlarının en büyüklerinden olan instagram üzerinden de ürün satışı yapılmakta ve çok sayıda insan bunları satın almaktadır. Bahse konu işlemin güvenilir olup olmadığı konusunda insanların ciddi bir tereddüt yaşadıklarının söylenmesi yanlış olmayacaktır.

Instagram’dan Ürün Almak Güvenli Mi?

Instagram içerisinde biraz zaman geçirdiğinizde, burada her türden ürünün satıldığına şahitlik edeceksiniz. Bahse konu ürünlere olan talebin de çok fazla olması, burasının güvenilir bir mecra olarak algılanması adına önemli bir ayrıntı olarak belirtilebilir. Fakat bu düşüncenin tamamen doğru olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Instagram üzerinden sadece kurumsal firmalar ve işletmeler değil, isteyen herkes satış yapabilir. Örneğin satabileceğiniz bir ürününüz varsa siz de burada bir işletme sayfası oluşturarak satış yapabilirsiniz. Bu durum, dolandırıcıların da instagram içerisinde yer alabilmesini mümkün hale getirmiştir. Peki, instagram’ın tamamen güvensiz bir ortam olduğu söylenebilir mi? Elbette hayır.

Instagram üzerindeki satıcıların kendi içinde güvenilir ya da güvenilir olmayan şeklinde değerlendirilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü buradaki satıcıların önemli bir kısmı güvenilir, kalan az kısmı ise nispeten sıkıntılı olarak ifade edilebilir. Bundan dolayı satıcı bazında yapılacak değerlendirme daha doğru olacaktır. Fakat dikkatli olduğunuzda, instagram üzerinden satılan bir ürünün alınmasının herhangi bir güvenlik riski oluşturmayacağı söylenebilir.

Instagram Üzerinden Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer instagram üzerinden alışveriş yaparken dolandırılmak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Söz konusu hususların başında satıcının seçilmesi gelir. Burada çok sayıda satıcı vardır ve beğendiğiniz bir ürünü satan farklı satıcı bulma noktasında herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Güvenilir satıcıları anlamak için hesabın geçmişine bakmanız, paylaştığı fotoğrafları incelemeniz ve kendisine yapılan yorumları dikkate almanız yeterli olacaktır. Ayrıca hesabın takipçi sayısının fazla olması ve bunlarla yoğun bir etkileşimin olması da diğer dikkat edilmesi gereken detaylardır.

Ürün alırken ürünün resimleri dikkatli bir şekilde incelenmeli, resim altındaki yorumlara bakarak insanların üründen ne kadar memnun olduğu tespit edilmelidir. Böylece satın alınan ürünün de beklentileri tam olarak karşılaması mümkün olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here