Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Satışı İçin Gerekenler

Instagram Satışı İçin Gerekenler

Sosyal medya platformlarından olan instagram, işletme sahiplerinin ve bireysel girişimcilerin satış yapmasına izin vermektedir. Bu platformun kullanıcı sayısının fazla olması ve kullanıcılar arasındaki etkileşimin de yüksek olması, satıcılar için instagram’ı son derece cazip bir alan haline getirmiştir. Burada satış yaparken başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu yazımızda instagram satışı için gerekenler konusuna değineceğiz.

Instagram’dan Satış Yapmak İçin Gerekenler

Instagram üzerinden yapacağınız satışın düzenli ve gelir getirici olmasını istiyorsanız, bu konu hakkında ciddi bir hazırlık yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekir. Hiçbir hazırlık yapmadan, direkt olarak bu alana girer ve ilanlarınızı verirseniz, istediğiniz başarıyı tam olarak elde edemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Yapılması gerekenler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

  • Instagram işletme hesabı: İlk yapmanız gereken bir instagram hesabı açmak ve daha sonra bunu işletme hesabına çevirmektir. İşletme hesabı ile satış sayfanız kurumsal bir kimlik kazanacak ve böylece müşterilerinize güven vereceksiniz. İşletme hesabı açabilmek için Facebook hesabına da sahip olmanız gerekir. Bu şartı sağladıktan sonra ayarlar bölümünden hesaplara giriş yapıp, buradan da İşletme Hesabına Geç demeniz yeterlidir.
  • Takipçi: Instagram üzerinden yapacağınız satışlarda temel hedefinizin diğer insanlara ulaşmak olduğunu asla unutmayın. Bunun için gerekli olan ilk adım ise hesaplarınızın güçlü olması ya da daha farklı bir ifade ile takipçi sayınızın fazla olmasıdır. Takipçi sayınızın fazla olması sadece daha fazla insana ulaşmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda diğer insanların hesabınıza daha rahat güvenmesine neden olur. Yapılan araştırmalara göre insanların takipçisi fazla olan hesaplardan alışveriş yapma oranlarının daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bundan dolayı hesaplarınızdan satış yapmadan önce takipçi kasabilir ya da takipçi satın alabilirsiniz.
  • Ürün seçimi: Instagram kullanıcı kitlesine uygun ürünleri satmanız, satışlarınızın yüksek olmasını sağlayacaktır. Bilindiği gibi buradaki kullanıcıların önemli bir kısmı kadındır ve bu durum sizin kadınlara yönelik ürünlere daha fazla ağırlık vermenizi gerektirir. Bu noktada yapacağınız rakip analizinde rakiplerinizin hangi ürünleri, kaç liraya sattıklarını tespit edebilir ve buradan elde edeceğiniz sonuçlara göre ürün seçimi yapabilirsiniz.
  • Reklam verme: Instagram üzerinden vereceğiniz reklamlar ile müşteri kitlenize ulaşmada ciddi bir kolaylık yaşar ve buna bağlı olarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca reklamlar sayesinde takipçi sayınızın da artacağını söylemek yanlış olabilir. Bu noktada çoğu kişi reklam konusuna olumsuz bakmakta ve reklam için bütçe ayırmak istememektedir. Fakat instagram reklamlarını isterseniz küçük bütçelerle de verebilir ve geri dönüş durumuna göre bütçeyi artırma konusunu tekrar düşünebilirsiniz. Vereceğiniz reklamların takipçilerinizin size olan güvenini artıracağından şüpheniz olmasınız.
  • Ödeme yöntemleri: Buradan satış yaparken ödeme yöntemlerinin çeşitlendirilmesi son derece önemlidir. Bilindiği gibi instagram üzerinden satış yapan kişilerin önemli bir bölümü banka hesaplarına havale ya da EFT şeklinde ödeme almaktadır. Bazıları ise buna ek olarak kargo şirketleri ile yaptıkları anlaşmalar sayesinde kapıda ödeme seçeneğini de müşterilerine sunar. Siz de kendi durumunuza göre birden fazla bankada hesap açarak ödeme alabilirsiniz. Satışlarınız arttığında kapıda ödeme yöntemi için kargo şirketleri ile görüşebilirsiniz.
  • Yasal prosedürler: Bu hazırlıklardan sonra halletmeniz gereken fatura, vergi ve benzer yasal prosedürler olduğunu unutmayın.

Buradaki hazırlıkları yaptığınızda, bir süre sonra ciddi rakamlar kazanabilirsiniz. Fakat ürün seçimi ve sayfa tanıtımının önemli olduğunu asla unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here