Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Ürün Satışı Güvenli Mi?

Instagram Ürün Satışı Güvenli Mi?

Ürün satışı veya ürün alımı yapılırken insanların önceliğinin güven olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hatta sırf güvenli olduğu için bazı insanlar, ürünleri biraz daha pahalı satan ama güvenli olduğundan emin olduğu yerlerden aldığı bilinen bir gerçektir. Instagram üzerinden de satış yapılması ve her geçen gün yapılan satış miktarının artması, insanların instagram ürün satışı güvenli mi sorusunu sormasına neden olmaktadır. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Ürün Satmak Güvenli Midir?

Dünya üzerinde ticaret ile uğraşanların önemli bir kısmı günümüzde internet üzerinden de satış yapmaktadır. İnternet üzerinden satış yapmak ya da daha bilinen ifade ile e-ticaret ile uğraşmak, her geçen gün biraz daha yaygınlaşmaktadır. Öyle ki, başta instagram olmak üzere sosyal medya platformları dahi bu amaçla kullanılmaya başlamıştır.

E-ticaretin basit bir mantığı vardır. İnsanlar, internet üzerinden bir ürünü beğenir, ödemesini yapar ve söz konusu ürünü satan işletme, kargo ile o ürünü verilen adrese gönderir. Buradaki temel husus, işletmenin ödemeyi aldıktan sonra ürünü göndermesidir. Bu durum instagram ürün satışları için de geçerlidir. Yani instagram’dan satış yapanlar önce ödemeyi alır ve daha sonra da ürünü gönderir. Bu durum, ürün satışı yapanlar açısından herhangi bir sorun olmadığını gösterir niteliktedir. Çünkü ürün satışı yapanlar için herhangi bir güvenlik riski yoktur. Yani ödemeyi almadan ürün gönderme gibi bir durum söz konusu olmadığı için satıcılar açısından buradan ticaret yapmanın herhangi bir riski olmadığını söylemek yanlış olmaz.

Instagram üzerinden satış yapan kişilerin dikkat etmesi gereken temel husus, önce ödemeyi almalarıdır. Yani ödeme almadan ürün satışında bulunmamaları gerekir. Aksi durumda dolandırılmaları söz konusu olabilir. Burada bahsedilen husus, e-ticaretin hatta ticaretin bile altın kuralıdır. Tanıdığınız, bildiğiniz ve güvenilir olduğundan emin olduğunuz kişiler haricinde kimseye ödeme almadan ürün göndermemeniz gerekir.

Instagram üzerinden ürün alımı yapanlar için ise bazı risklerden bahsedilebilir. Çünkü önce paranın gönderilmesi, ciddi bir risktir. Bunun için güvenilir satıcıların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca ürün alırken iade şartlarının da mutlak surette değerlendirilmesi gerekir. Böylece ürünü beğenmez ya da istediğiniz gibi çıkmazsa nasıl iade edebileceğinizi bilmeniz gerekir. Aksi durumda iade konusunda zorluk yaşayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here