Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram Üzerinden Satış Yapmak Yasal Mı?

Instagram Üzerinden Satış Yapmak Yasal Mı?

Sosyal medya uygulamalarından olan instagram, farklı bir özelliği ile dikkat çeker. Bu platform üzerinde insanlar keyifli zaman geçirdikleri gibi satışı gerçekleştirilen farklı ürünleri de buradan satın alabilir. Instagram üzerinden satış yapan çok sayıda işletme vardır. İşletmelerin haricinde bireysel olarak satış yapan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Bu durum, instagram üzerinden satış yapmak yasal mı sorusunun sorulmasına neden olur. Bu sorunun cevabıyla ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Instagram’dan Ürün Satmak Yasal mı?

Bilindiği son dönemlerde internet üzerinden satış işlemi hız kazandı. Bu tür siteler e-ticaret sitesi olarak adlandırılmaktadır. Instagram tam olarak bir e-ticaret sitesi değildir, fakat özellikleri itibariyle benzediği söylenebilir. Nasıl ki e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmak yasak değil, instagram üzerinden satış yapmak da yasak değildir. Yani instagram üzerinden satış yapmak tamamen yasaldır. Fakat bunun için yerine getirmek zorunda olduğunuz bazı hususlar olduğunu sakın unutmayın.

Eğer bu sosyal medya platformu üzerinden bir kere satış yapacaksanız, bunu gerçekleştirmek için herhangi bir şartı yerine getirmeniz gerekmez. Fakat sürekli olarak satış yapacak ve bundan ticari olarak kar elde edecekseniz yerine getirmeniz gereken şartlar şunlardır:

  • Vergi Levhası

İsteyen herkes vergi verdiği sürece satış yapabilir. Bu kural gerçek hayatta satış yapanlar için geçerli olduğu gibi internet üzerinden satış yapanlarda da geçerlidir. Bunun için en kestirme yol bir muhasebeci ile görüşerek şirket kurmaktır. Kurulacak şahıs şirketi sonrasında vergi levhası sahibi olabilirsiniz.

Kadınlar için verilen bazı teşvikler söz konusudur. Bu teşviklerle ilgili bilgi almak için bir vergi dairesine giderek bilgi alabilirsiniz. Böylece vergiden tamamen muaf dahi olabilirsiniz. Bu hususu sakın atlamayın ve size sunulan bir teşvik varsa sonuna kadar yararlanın.

  • Fatura

Satış yaparken müşterilerinize fatura da göndermeniz gerekir. Bunun için şirket kurduktan sonra bir matbaaya giderek fatura bastırmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bir de kaşe yaptırmanız gerekir.

Burada bahsedilen yasal şartları sağladıktan sonra instagram üzerinden satış yapabilirsiniz. Ekstra bir şart yoktur, fakat kargo anlaşması yapmanız ve kapıda ödeme gibi farklı ödeme seçenekleri sunmanız, müşterilerinizin sizi tercih etmesi adına önemli detaylardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here