Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagram’da Beğeni Sayısı Kalktı mı?

Instagram’da Beğeni Sayısı Kalktı mı?

Instagram’ın beğeni sayısını kaldıracağı bir süredir konuşuluyordu. Birkaç ay önce farklı ülkelerde beğeni sayılarını kaldırmaya başlayan Instagram, Türkiye için de hareket geçti. Beğeni sayılarını göremeyen bazı kullanıcılar, kafa karışıklığı yaşıyor

Beğeniler neden gözükmüyor?

Temmuz ayından bu yana çeşitli ülkelerde beğeni sayılarını kaldırmayı test eden Instagram‘ın, testlerine ABD’de devam etmeyi planladığını geçtiğimiz günlerde sizlere duyurmuştuk. Instagram beğeni sayısı için Türkiye hamlesi geldi.

Bu hamle sonrasında #InstagramDELETE hashtag’i Twitter’ın gündemine otururken, beğeni sayılarının gizlenmesi konusunda kademeli bir geçiş söz konusu. Yani, bazı hesaplarda gizlenirken bazı hesaplarda değişiklik yapılmadı.

Instagram gönderilerindeki değişiklik kullanıcıların dikkatinden kaçmadı. Birçok ülke gibi Türkiye’de de beğeni sayıları kalkmaya başladı. Ancak bazı kullanıcıların hala beğeni sayısını görüntüleyebilmesi soru işaretlerine neden oldu. Peki, Instagram’da beğeni sayısı kalktı mı? Neden bazıları beğeni sayısını görebilirken; bazıları görüntüleyemiyor?

Instagram beğeni sayısı dönemini bitirdi

Beğeni sayıları bundan sonraki süreçte şu şekilde ifade ediliyor: Instagram’da herhangi bir gönderiye baktığınızda, eğer takip ettiğiniz bir kişide o gönderiyi beğenmişse “x ve diğer kişiler beğendi” şeklinde bir ifade görüyorsunuz.

Beğeni sayılarının gizlenmesi konusunda kademeli bir geçiş söz konusu. Yani, bazı hesaplarda gizlenirken bazı hesaplarda değişiklik yapılmadı.

Instagram geçtiğimiz aylarda beğeni sayısının kalkma nedenini şu sözlerle açıklamıştı: “Arkadaşlarınızın paylaştığı fotoğraflara ve videolara odaklanmasını istiyoruz. Fotoğraflarınıza gelen kendi beğenilerinizi görmeye devam edebilirsiniz, ancak arkadaşlarınız gönderinizin ne kadar beğenildiğini göremez.”

Instagram’ın beğeni sayısını kaldırılması konusunda kullanıcılar ikiye bölündü. Kimileri yeni uygulamayı desteklerken; bu gelişmeyi eleştiren paylaşımlarda bulundu. Hatta bazı kullanıcılar Instagram hesabını kapatacağını belirtti. Beğeni sayısının Türkiye’de kaldırılmasıyla birlikte Twitter’da #InstagramDELETE hashtag’i gündeme yerleşti.

Eğer beğeni sayısı 1000’in üzerindeyse bu kez “x ve binlerce diğer kişi beğendi” ifadesine yer veriliyor. Instagram böylece beğeni sayısını gizlerken, diğer kişi yazan bölüme tıklandığında gönderinin kimler tarafından beğendiğini gösteriyor.

Tabi, binlerce kişi arasında dolaşmanın veya arama yapmanın ne kadar mantıklı olduğu tartışmaya açık bir konu. Facebook’ta Instagram ile benzer şekilde beğeni sayısını kaldırmak için test sürecine kısa süre önce başlattı.

Beğeni sayısının kaldırılmasındaki ana neden: insanlar üzerindeki olumsuz etkisi. Düşük beğeni sayısına sahip gönderilerin silinmesi yaygınlaşırken, beğeni sayısının artık bir yarışa dönüşmesi sonrasında Instagram duruma müdahale etti. Kaynak1 Kaynak2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here