Ana sayfa Para Kazanma Instagramda Satış Yapamıyorum Ne Yapmalıyım?

Instagramda Satış Yapamıyorum Ne Yapmalıyım?

Kurulduktan kısa bir süre sonra başarıyı yakalayan, ardından da Facebook’a rekor bir ücretle (1 milyar dolar) satılan instagram, yoğun olarak kullanılan sosyal medya uygulamasıdır. Instagram’ın diğer platformlardan en önemli farklılığı, buradaki kullanıcı etkileşiminin fazla olması ve sistemin ürün satışı yapılmasına izin vermesidir. Bundan dolayı instagram üzerinde de ürün satışı konusunda ciddi bir rekabet vardır. Bu rekabette geri kalanlar, instagramda satış yapamıyorum ne yapmalıyım tarzı sorular sorar. Rekabette geri kalmamak ve satışları artırmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yazımızda bu hususlara dair açıklamaları bulabilirsiniz.

Instagram’da Satışları Artırma Taktikleri

Satışları gerçek hayatta ve intagram’da artırmanın temelinde iki husus vardır. Bunlardan birisi satılan ürünlerin hedef kitleye uygun olması, diğer ise ürünleri olabildiğince fazla insanın görmesidir. Bu hususlar sağlandığında yapılan ürün satış sayısı zaman içinde ciddi şekilde artmaya başlayacaktır. İşte insatgram’da satışların artırılması için izlenmesi gereken hususların amacı bunlardır. Bu taktikler genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Ürün Seçimi

Yukarıda da bahsedildiği gibi önceliğiniz, hedef kitlenize uygun ürünleri satmanızdır. Örnek vermek gerekirse buradaki kullanıcı kitlesinin genellikle gençlerden oluştuğu bilinir. Gençlere yönelik kıyafetler, takılar ve benzer ürünleri satabilirsiniz. Fakat gençlere hitap etmeyen ürünleri satmaya çalıştığınızda, taleplerin düşük olduğunu göreceksiniz. Bundan dolayı ürün seçiminden önce mutlaka rakiplerinizi incelemeniz ve analiz etmeniz gerekir.

Rakip analizi yaparken rakiplerinizin hangi ürünleri, hangi fiyat aralığından sattığını inceleyin. Bunlara gelen taleplere bakmak için paylaşımlardaki beğeni ve yorum sayısını baz alabilirsiniz. Bu şekilde detaylı bir analiz yaparak, doğru ürünü bulabilirsiniz.

Doğru ürünleri bulduktan sonra bunları en uygun fiyattan almak ve yine instagram piyasasına uygun olacak rakamlara satışa çıkarmak gerektiğini unutmayın.

  • Takipçi Sayısı

Yaptığınız paylaşımların daha fazla insan tarafından görülmesinin en basit yolu, takipçi sayınızın fazla olmasıdır. Bunun için takipçi satın alabilirsiniz. Fakat aldığınız takiplerin büyük bölümü bot olacaktır. Bundan dolayı takipçi satın almak, direkt olarak size yarar sağlamayabilir. Fakat takipçi satın alarak artan takipçi sayınız, diğer insanların size güvenmesine neden olur.

Takipçi artırmak için paylaşımlarınızın kaliteli olması gerekir. Ayrıca paylaşım sıklığınız 2-3 saat olmalıdır. Bunun dışında geri takip yoluyla da sizi takip eden kişi sayısının artmasını sağlayabilirsiniz.

  • İşletme Hesabı

Satışlarınızı artırmak için satış sayfanıza kurumsal bir hava katmanız çok önemlidir. Bunu da hesabınızı işletme hesabına çıkararak yapabilirsiniz. İşletme hesabı sayesinde kurumsal bir hava yakalayacağınız gibi istatistiki verilere de ulaşabilir hale geleceksiniz. Bu bilgiler sayesinde hesabınızdaki değişimleri, doğruları ve yanlışları daha rahat görecek ve kendinizi buna göre değiştireceksiniz.

  • Hastag Kullanımı

Hastag ya da diğer adıyla etiket kullanımı, instagram’da çok önemlidir. Etiketler sayesinde takipçiniz olmayan kişilerin ürünlerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Her paylaşımınızda etiket kullanın, fakat etiket sayısı 5-6 civarında olsun.

  • Reklam

Satışlarınızı kısa yoldan artırmak için reklam verebilirsiniz. Kendi bütçenize göre vereceğiniz reklam sayesinde direkt hedef kitlesine ulaşabilir ve böylece ciddi bir artış yakalayabilirsiniz. Bu noktada hedef kitle belirleme noktasına fazlaca özen göstermeyi unutmayın.

  • Kargo Anlaşması

Kargo anlaşması yaparak ürünlerinizi daha düşük maliyete göndermeniz, müşterilerin siz tercih etmesine neden olur. Böylece hiç kimse kargo ücretinden dolayı ilgili ürünü almaktan vazgeçmez.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here