Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagramda Satış Yapma Taktikleri

Instagramda Satış Yapma Taktikleri

Ticaretin yapıldığı her alanda olduğu gibi instagram üzerinde de ciddi bir rekabet söz konusudur. Günümüzde işletmelerin önemli bir kısmı instagram üzerinden satış yapmaktadır. Buna ek olarak bireysel satıcıların da burada yer alması, rekabetin derecesini ciddi şekilde artırmaktadır. Bu noktada instagram’da satış yapma taktikleri ile rakiplerinizin bir adım önüne geçebilir ve istediğiniz seviyelerde satış yapabilirsiniz.

Kullanıcı sayısının yakın zamanda 1 milyarı geçmesi ve kullanıcılar arasındaki etkileşimin çok fazla olması, satıcılar için instagram’ın özel bir alana dönüşmesini sağlamıştır. Burada satış yapmaya başlamak çok kolaydır, fakat söz konusu satışların istenildiği seviyede olması için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar olduğunun bilinmesi gerekir.

Instagram Üzerinden Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram, bir sosyal medya platformudur ve buradan satış yapabilmenin farklı şartları vardır. Bu şartlar, başarı için birer gereklilik olarak görülmektedir. Bunlara ilişkin değerlendirmeler aşağıda yer almaktadır.

  1. Güçlü Bir Instagram Hesabı

Sosyal medyada başarılı olabilmek için ilk şart, güçlü bir hesaba sahip olmaktır. Söz konusu şartın yerine getirilebilmesi içinde hesabın takipçi sayısının ve etkileşiminin fazla olması gerekir. Bahse konu durum için hesabınıza takipçi kasabilir ya da takipçi satın alabilirsiniz. Fakat aldığınız takipçilerin organik ve gerçek insan olması gerekir. Bunun haricinde ise yapacağınız paylaşımlar ile insanların aklında güzel bir imaj bırakmanız da son derece önemlidir.

  1. İşletme Hesabı

Instagram satış sayfanızın kurumsal bir kimliğe bürünmesini istiyorsanız, mutlaka işletme hesabına geçiş yapmanız gerekir. Bu işlem son derece basittir. İşletme hesabından önce hesabınızın isminin kısa ve akılda kalıcı olduğuna emin olun. Çünkü kullanıcıların sayfanızın adını rahatlıkla hatırlayabilmesi, sayfanıza tekrar gelmeleri ya da sizi arkadaşlarına tavsiye etmeleri anlamına gelir.

İşletme hesabına geçiş için ayarlar menüsünde hesaplar bölümüne geçiş yapın. Daha sonra buradaki İşletme Profiline Geç sekmesine tıklayın ve sizden istenen ve daha önce açmış olduğunu Facebook sayfasının adresini ilgili yerlere yazın. Böylece satış sayfanıza kurumsal bir kimlik kazandırmış olacaksınız.

  1. Kampanyalar

İlk defa burada satış yapmaya başlamış iseniz, yapacağınız farklı kampanyalar ile sayfanızı tanıtabilir, etkili reklam yapabilir ve satışlarınızı kısa sürede artırabilirsiniz. Bunun için farklı kampanya seçenekleri vardır, fakat genel olarak uygulanan yöntem; 3 arkadaşını etiketle, sayfayı takip et, çekilişe katılmaya hak kazan şeklindedir. Böylece sayfanızı gören kişi sayısı kısa sürede artacak ve bu da tanıtıma katkı sağlayacaktır.

  1. Ödeme Yöntemleri ve Kargo

Müşterilerinize birden fazla ödeme yöntemi sunmanız gerekir. Bahse konu yöntemler; kredi kartı, havale, EFT ve kapıda ödeme olmalıdır. Bunları sağladığınızda ödeme yöntemi sebebiyle müşteri kaybetmeniz söz konusu dahi olmayacaktır.

Müşterilerinizin satın aldığı ürünleri göndermek için kargo seçeneğini kullanmaktan başka çareniz yoktur. Bundan dolayı kargo masraflarının düşürülmesi için kargo şirketleri ile anlaşma yapın. Bu anlaşma kapsamında kapıda ödemeyi de aktif hale getirebilirsiniz.

  1. Reklam

Instagram tarafından istenilen bütçede reklam yapılmasına izin verilmektedir. Başlangıçta kendi durumunuza göre bir reklam bütçesi ayırın ve bununla reklam verin. Reklamlarınızın kalitesinin yüksek olması son derece önemlidir. Ayrıca reklam verirken, satmış olduğunuz ürünlerin potansiyel müşterilerine göre hedef kitle oluşturmanız gerekir. Örneğin bayanlar için satmış olduğunuz orta yaş hırkası reklamının hedef kitlesine bayanları ve orta yaş grubunu eklemeniz, reklamlardan geri dönüşün daha fazla olmasına neden olacaktır.

Vereceğiniz reklamların hesabınıza olumlu etki yapacağını ve müşteri kitlesinin size olan güvenini artıracağını unutmayın.

  1. Ürün Seçimi ve Rakip Analizi

Instagram’da satış yapma taktikleri arasında rakip analizi yapmanın özel bir yeri vardır. Rakiplerinizi tespit ettikten sonra bunları detaylı olarak analiz edin ve sattıkları ürünlere, paylaşımlarına gelen beğenilere, hangi paylaşımlara daha fazla beğeni geldiğine ve fiyat aralıklarına dikkatli bir şekilde bakın. Buradan çıkaracağınız sonuçların instagram satışlarındaki başarınızı direkt olarak etkileyeceğini unutmayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here