Ana sayfa Para Kazanma Instagram’da Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

Instagram’da Satış Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

Instagram üzerinden birçok kişinin satış yaparak para kazanması, çok sayıda insanın benzer satışı yapmak istemesine neden olmaktadır. Fakat buradan satış yapmak, dışarıdan göründüğü gibi basit bir iş değildir ve arka planda verilen ciddi bir emek vardır. Instagram’da satış yapmak için bilmeniz gerekenler, bu işte başarılı olmanız adına son derece önemlidir. Bu hususları bildiğinizde, başarılı olma ihtimaliniz daha da artacaktır.

Instagram’ın ciddi bir kullanıcı kitlesi olması ve kullanıcılar arasındaki etkileşim fazla olması, burada ciddi bir potansiyel oluşmasına neden olmaktadır. Bu potansiyel doğru bir şekilde yönetildiğinde, yapılacak satıştan ciddi gelirler elde edilebilir. Fakat bir hesap açıp, ürünleri buradan satayım gibi basit bir mantıkla yola çıkılması durumunda, başarılı olmak mümkün olmayacaktır. Bilmeniz gereken hususlar ve bunlara ilişkin açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

  1. Profesyonel Bir Hesap

İnsanlar neden sizin hesabınızdan ürün alsınlar? Size güveneceklerini nereden anlayacaklar? Bu iki sorunun tek bir cevabı vardır; profesyonellik. Açtığınız hesabın mutlaka profesyonel bir şekilde dizayn edilmesi gerekir. Gerek hesabın ismi, gerekse de sayfada satılan ürünlerle ilgili bilgiler son derece önemlidir. Öncelikle hesabınızın adının kısa ve akılda kalıcı olması, hesap resminizin özgün ve satış yaptığınız sayfa ile ilgili olması gerekir. Bunun dışında hesabınızı kurumsal hesap gibi göstermeniz de çok önemlidir.

  1. Hastag Kullanımı

Instagram üzerinden yapılan aramalarda hastag kullanımının oldukça yoğun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bundan dolayı ürünlerinizi sayfaya eklerken mutlaka hastag kullanın. Fakat bunu abartmayın, aksi durumda instagram tarafından gölge ban atılabilir. Yani hastaglerinizin görünmesi engellenir ve kullanıcıların hastagler üzerinden size ulaşması mümkün olmaz. Seçtiğiniz hastaglerin insanlar tarafından çok sık aranması gerektiğini unutmayın.

  1. Müşteri Referansı

Satış yaptığınız müşterilerinizin olumlu yorumlarını ön plana çıkararak, diğer insanların güvenini kazanmaya çalışın. Ayrıca ürünlerinizin reklamını da bu şekilde yapmış olursunuz.

  1. Takipçi Sayısı

Takipçi sayınızı artırmanız, sayfanız güvenilir olduğunun algılanmasında çok önemlidir. Yeni açılmış bir instagram hesabına güven çok az iken, binlerce takipçisi olan sayfalara olan güven çok daha fazladır. Takipçi sayısını artırmak ve ürünlerinizi tanıtmak için farklı kampanyalar yapmayı ihmal etmeyin.

  1. Yasal Yükümlülükler

Buradan satış yaparken, sattığınız ürün ile birlikte fatura göndermeyi unutmayın. Ayrıca elde ettiğiniz gelire göre vergi vermeniz de gerekecektir. Yasal yükümlülükleri yerine getirmemeniz, daha büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Satmış olduğunuz ürünleri yasada belirlenen sürelerde iade almanız gerekecektir. Bu noktada müşterilerin taleplerine olumlu yaklaşmanız çok önemlidir.

  1. Ürünler Sayfaya Ekleme

Ürünlerinizi sayfaya eklerken her açıdan resmini çekin ve ekleyin. Bunun haricinde ise ürün ile ilgili detaylı bilgi verin. Özellikle kıyafet ve ayakkabı gibi ürünlerde beden hususuna çok fazla dikkat edin. Böylece hem müşteriler kendilerine uygun olan bedeni daha rahat tercih eder, hem de ürünlerin bu nedenden dolayı iade edilme oranı azalır.

  1. Doğru Ürün Satışı ve Rakip Analizi

Instagram üzerinden satış yapan hesap sayısı çok fazladır ve burada da ciddi bir rekabet vardır. Rakiplerinizle rekabet edebilmek için öncelikle onları analiz edin ve müşterilerinin tercihlerini öğrenin. Böylece aynı türden özgün ürünleri satarak rekabette öne geçebilirsiniz. Rakiplerinizi kesinlikle kopyalamayın, fakat herkes tarafından talep edilen ürünlerin satışını yapmanızda herhangi bir mahsur yoktur.

Instagram’da satış yapmak için bilmeniz gerekenler, genel hatları ile bu şekildedir. Bu platformda başarının zaman içinde geldiğini unutmayın, bundan dolayı biraz sabırlı olmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here