Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagramda Satış Yapmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Instagramda Satış Yapmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kullanıcı etkileşiminin çok fazla olduğu instagram, insanlar tarafından farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Söz konusu amaçlardan birisinin ürün satışı yapmak olduğu, artık herkes tarafından bilinmektedir. Buradan satış yapanların ciddi rakamlar kazanması, çok sayıda insanın da buradan satış yapmak istemesine neden oluyor. Instagramda satış yapmak istiyorum, ne yapmalıyım sorusu da buna bağlı olarak çok fazla soruluyor. Bu yazımızda, söz konusu sorunun cevabını vereceğiz.

Instagram’da Satış Yapmak İçin Gerekenler

Öncelikle instagram’ın herkese açık bir sosyal medya platformu olduğunun unutulmaması gerekir. Bundan dolayı isteyen herkesin buradan satış yapma imkanı vardır. Bunun için işletme sahibi olmanız dahi gerekmez. Yani serbest çalışan olarak buradan ticaret yapabilirsiniz. Fakat bunun için izlemeniz gereken bazı aşamalar olduğunu bilmeniz son derece önemlidir. Söz konusu aşamalar aşağıda yer almaktadır.

  • Rakip Analizi

Instagram üzerinden satış yapan kişi sayısı azımsanmayacak kadar fazladır ve buna bağlı olarak burada da ciddi bir rekabet ortamı vardır. Sizden önce burada satış yapmaya başlayanların bir adım önde olduğunu asla unutmayın ve bu durumu kendiniz için avantaja çevirin. Bu kişilerin yaşadıkları tecrübeleri, rakip analizi yaparak öğrenin. Hangi ürünlere talep fazla, insanların satın aldıkları ürünlerin fiyat aralıkları nasıl, kargo işi nasıl hallediliyor ve buna benzer çok sayıda detayı, yapacağınız analizle öğrenebilirsiniz. Söz konusu analizlerin size sağlayacağı fayda çok fazladır. Unutmayın, bu hayatta para ile alınamayacak nadir şeylerden birisi de tecrübedir. Analizi doğru yapmanız ve buradan dersler çıkarmanız, instagram üzerinde başarılı olmanız adına son derece önemlidir.

  • Ürün Seçimi

Rakip analizi yaptıktan sonra hangi ürünleri satacağınızı belirlemeniz gerekir. Bu süreçte rakip analizinden elde edilen verilere göre hareket edilmeli ve yeni bir macera aranmamalıdır. Ürün seçimi yapıldıktan sonra bunun temin edilmesi sürecine geçilmelidir. Söz konusu süreçte toptancılardan alım yapılacağı gibi bir tedarikçi ile anlaşarak da ürün temini yapılabilir. Bu noktada sahip olduğunuz sermaye ve bulunduğunuz lokasyonun şartlarına göre hareket edeceğinizi unutmayın.

  • Instagram İşletme Hesabı ve Takipçi Sayısı

Ürün ile hazırlıklar tamamlandıktan sonra instagram hesabının açılması aşamasına geçilebilir. Bu aşamada takipçi sayısının önemli olduğu dikkate alınarak, takipçi sayısı yüksek ve organik olan bir hesap satın alınabilir. Fakat takipçilerin organik, hesabın da işletme hesabı olması gerektiği unutulmamalıdır. İşletme hesabı, kullanıcıların reklam vermesine olanak sağladığı gibi istatistiki verilerin elde edilmesine de imkan verir. Bundan dolayı son derece önemlidir.

  • Hastag Kullanımı

Instagram kullanıcıların genellikle aramalarda hastag kullanması, paylaşacağınız ilanlarda sizin de hastag kullanmanızı gerektirir. Bu sayede takipçiniz olmayan kişiler dahi sayfanızı görebilir ve satışını yaptığını ürünleri inceleyebilir. Kısaca etkileşim için hastag kullanımı çok önemlidir.

  • Paylaşım Sıklığı ve Zamanı

Ürünlerinizi sayfanızda doğru zamanda ve doğru sıklıkta paylaşmanız son derece önemlidir. Söz konusu husus sayesinde paylaşımlarınız daha fazla insana ulaşabilir ve kullanıcıları sıkmamış olursunuz. Özellikle akşam saatlerinde yapılan paylaşımların daha fazla insana ulaştığının unutulmaması gerekir.

Instagramda satış yapmak istiyorum ne yapmalıyım sorusunun cevabı genel hatları ile bu şekildedir. Unutmayın, kalite ve sabır sonunda başarıyı getiren unsurlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here