Ana sayfa Para Kazanma Instagramda Satış Yapmanın Püf Noktaları

Instagramda Satış Yapmanın Püf Noktaları

İnternet üzerinde alışveriş imkanlarının her geçen gün biraz daha kolaylaşması ve alternatiflerin artmasına bağlı olarak burada da ciddi bir rekabet durumu meydana gelmiştir. Bu rekabetin bir bölümü de instagram üzerinde yaşanmakta ve instagramda satış yapmanın püf noktaları konusuna dikkat eden satıcılar, rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır. Söz konusu hususlar son derece basittir, fakat çok ciddi bir fark oluşturmaktadır. Bundan dolayı insanların bahse konu püf noktaları önemsemesi gerekir.

Instagram Üzerinden Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram üzerinden satış yaparken dikkat edilecekler, kendi içinde farklı şekillerde değerlendirilebilir. Bu hususlar ve bunlara dair açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

  1. İşletme Hesabı

Instagram’ın bir sosyal medya platformu olması, buradan satış yapacak olan kişilerin müşterilerine güven vermesini zorunlu hale getirir. Müşterilere güven vermenin ilk şartı ise işletme hesabı kullanılmasıdır. Bu hesabın özenli bir şekilde hazırlanması ve görsellerin yine özenli bir şekilde fotoğraflanması gerekir. Yani instagram hesabına giren kullanıcıların kendisini profesyonel hizmet veren bir sayfada hissetmesi çok önemlidir.

Kurumsal kimliği yansıtan işletme hesabının farklı avantajları da vardır. Bu avantajlardan birisi de istatistiki bilgileri toplamasıdır. Bu sayede sayfanıza giren kişi sayısını, paylaşımlarınıza yapılan beğenileri ve benzer bilgileri elde edebilirsiniz. Bu bilgiler de sizin hesabınızı daha etkili kullanmanıza ve paylaşımlarınızı düzenli olarak gerçekleştirmenize imkan verir. Bahse konu husus, kesinlikle önemsenmeli ve gerçekleştirilmelidir. Instagram işletme hesabı açma işlemi son derece kolaydır ve işletmesi olmayan kişiler de açabilir.

  1. Reklam Verme

Reklam verme konusu insanlar için genellikle gereksiz harcama ya da yüksek bütçe gerektiren bir işlem gibi görülebilir. Fakat bu işleme ayıracağınız bütçeyi kendiniz belirleyebilir ve bütçenizi aşmayacak şekilde reklam çıkabilirsiniz. İlk zamanlarda düşük bütçeli de olsa reklam yapmanız, sayfanızın tanınması ve takipçi toplamanız adına son derece önemlidir. Bu hususu atlamamanız gerekir.

Reklam vererek direkt olarak müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz. Çünkü reklam verirken hedef kitle belirlemeniz mümkündür ki, bu husus sayesinde reklamlarınız direkt olarak istediğiniz yaş grubu ve cinsiyete gösterilir.

  1. Hastag Kullanımı

Instagram üzerinden yapılan aramaların önemli bir kısmında hastag kullanılır. Bundan dolayı da satış yaparken hastag kullanımına dikkat edilmelidir. Paylaşılan ürünlerde mutlaka 4-5 adet hastag kullanılmalı ve bunlar da konuyla ilgili olacak şekilde seçilmelidir. Aşırı hastag kullanımının yarar yerine zarar sağlayabileceği unutulmamalıdır.

  1. Takipçi Sayısı

Yapılan paylaşımların daha fazla insana ulaşması, buradan satış yapmanın önemli detaylarından birisidir. Söz konusu detayın sağlanması için takipçi sayısının fazla olması gerekir. Bunun için insanların ilgisini çeken paylaşımlar yapılmalı ve diğer sosyal medya platformları üzerinden yapılan paylaşımlarda instagram hesabı da duyurulmalıdır.

  1. Rakip Analizi

Satış yapmaya başlamadan önce rakiplerinizi kontrol edin ve onların ne tür ürünleri, hangi fiyat aralığında sattığına bakın. Böylece hem rakiplerinizi tanımış olacak hem de burada talep gören ürünler hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

  1. Kaliteli İçerik

Paylaşımlarınızda kesinlikle kaliteli fotoğraf ve video kullanın. İnsanlar ürünlerinizi net olarak görsün ve geri dönüşleri yorumlar ile yapsınlar. Bundan dolayı paylaşımları yoruma kapatmayın.

  1. Minik Kampanyalar Düzenleyin

Yapacağınız küçük kampanyalar ile ürünlerinizi tanıtabilir ve takipçi sayınız artırabilirsiniz. Bunun için süreli kampanyalar oldukça etkili olacaktır. 15-20 TL’lik bir hediye ile inanılmaz bir etkileşim oluşturabilir ve satışlarınızı bir anda artırabilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki, ticarette sabır çok önemlidir. Söz konusu husus instagram’da da geçerlidir. Burada satış yaparken sabırlı olunması ve erken pes edilmemesi gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here