Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagramdan Satış Yapmanın Yasal Kuralları

Instagramdan Satış Yapmanın Yasal Kuralları

Instagram’dan satış yapan kişi sayısı arttıkça, insanların bunun oldukça karlı bir iş olduğunu düşünmeye başladılar. Bu süreçten sonra da birçok kişi buradan satış denemesinde bulundu. Yapılan denemelerin bazıları başarılı olurken, bazıları ise başarısızlıkla sonuçlandı. Fakat hemen herkesin cevabını merak ettiği sorular oluştu. Instagram’dan satış yapmak yasal mı, instagramdan satış yapmanın yasal kuralları nelerdir? Bu ve benzer soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Instagram Yasal Olarak Nasıl Satış Yapılır?

Instagram üzerinden bir ya da birkaç seferlik satış yaparsanız, bunun için yasal bir gerekliliği yerine getirmeniz gerekmez. Fakat buradan sürekli olarak satış yapacak ve bu ticaretten sürekli olarak bir kar elde edecekseniz durum değişir. Bu noktada yerine getirmek zorunda olduğunu bir takım gereklilikler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Söz konusu gereklilikler şunlardır:

Vergi Levhası

Gerçekte ya da internet üzerinde ticaret yapanların mutlaka düzenli vergi ödemesi, yani vergi mükellefi olması gerekir. Bu da vergi levhası olması anlamına gelir. Eğer ilk defa satış yapacaksanız, vergi levhası alabilmek için öncelikle vergi dairesinden bilgi almanız, daha sonra da bir muhasebeci ile görüşmeniz gerekir.

Vergi levhası için en mantıklı seçimin başlangıçta şahıs şirketi kurmak olduğu söylenebilir. Şahıs şirketi kurduktan sonra evinizin bir odasını şirketinize kiralamış gibi gösterebilirsiniz. Böylece şirketinizin bir ofisi olmuş olacaktır. Daha sonra ise vergi dairesine şirketinizi bildirmeniz gerekir. Vergi dairesi belgelerinizi inceledikten sonra bir sorun bulmaması durumunda şirketinize onay verecek ve size vergi levhası gönderecektir. Böylece vergi levhasını almış olacaksınız.

Fatura

Şirketinizi kurup, vergi mükellefi olduktan sonra ise bir matbaaya giderek fatura bastırmanız gerekir. Faturanızı doldurmak ve diğer işlemlerde kullanmak üzere bir kaşe yaptırmanız da bir diğer zorunluluk olarak dikkat çeker. Yaptırdığınız faturaları, her satışta müşterilerinize göndermeyi unutmayın.

İade Şartları

Ürünlerinizi internet üzerinden sattığınız için iade şartlarını buna göre düzenlemeniz son derece önemlidir. Bilindiği gibi internetten alınan ürünlerin iadesi için tüketicilerin sebep göstermeksizin 14 günlük süreleri vardır. Bu süre boyunca istedikleri zaman ürünlerini iade edebilirler. Sizin iade şartlarınız bunun aksi olmamalıdır.

Burada bahsedilen hususlara dikkat ettiğinizde satışlarınızda yasal olarak hiçbir sorun çıkmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here