Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagramdan Üzerinde Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Instagramdan Üzerinde Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, günümüzde insan etkileşiminin en yoğun olduğu noktalardan birisi haline gelmiştir. Öyle ki, dünyadaki en büyük AVM’lerden dahi daha fazla etkileşimin buralarda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sosyal medya denildiği zaman ilk akla gelen seçeneklerden birisi de instagram’dır. Instagram üzerinden bu kadar fazla etkileşim elde edilebilmesi, burasının bir e-ticaret sitesi olarak kullanılmasına imkan verir. Bahse konu husus, instagram üzerinden satış yapılmasına neden olmaktadır. Instagram üzerinde zaman geçirdiğinizde bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu yazımızda instagram üzerinden ürün satışı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Instagram’dan Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Instagram’ın sahip olduğu bu potansiyelden yararlanmak istiyorsanız, öncelikle satacağınız ürünleri tespit etmeniz gerekir. Ürün tespiti sırasında instagram kullanıcıları tarafından gösterilen ilgiyi dikkate almalı ve buna uygun ürünleri seçmelisiniz. Söz konusu ürünler; yöresel ürünler, el emeği ürünler, toptancıdan alınacak ürünler olabilir. Ayrıca güvenilir bir ürün sağlayıcı bulabilirseniz dropshipping de yapabilirsiniz. Ürün seçimi ve teminin önemli olduğunu unutmayın.

Ürün temininden sonra kargo şirketleri ile görüşerek uygun bir kampanya bulmalı ve bu sayede daha uygun fiyata ürünlerinizi kargoya verebilmelisiniz. Böylece müşterileriniz düşük kargo ücreti ile karşılaşacaktır. Aksi takdirde kargo ücreti yüksek olacak ve bu sebepten dolayı müşteri kaybedeceksiniz. Bu hususlara dikkat etmeli ve buna göre planlamanızı yapmalısınız.

Satılacak ürünü belirledikten sonra buna uygun bir instagram hesabı açmalı ya da takipçisi çok olan uygun bir hesabı satın almanız gerekir. Alacağınız hesabın işletme hesabı olmasına dikkat edin. İşletme hesaplarının kurumsal kimliği, müşterilerin size güvenmesini sağlar ve bu sayede müşteri kitlenizde ciddi bir artış meydana gelir. Ayrıca hesabınızın adının kısa ve akılda kalması, hesap içerisinde yapılan paylaşımların bir kurumsal işletmeye uygun olması, fotoğrafların ve videoların kaliteli ve resmi olması gibi hususların önemli olduğunu unutmayın.

Gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra ürün paylaşımı yapmaya başlayabilirsiniz. Bu paylaşımlar insanlar tarafından görüldükçe siparişler gelecektir. Başlangıçta gelen siparişlerin genel olarak az olacağı söylenebilir. Fakat reklam ve kampanyalar sayesinde bunların sayısını kısa sürede artırmanız mümkündür.

Yukarıda genel hatları ile anlatılan ürün satışı, bu hazırlıklar olmadan yapıldığında uzun vadeli olmaz ve bir süre sonra satış yapamamaya başlarsınız. Burada önemli olan husus devamlılıktır. Bunun için gerekirse detaylı rakip analizi yapmalı, kampanyalar ile hediyeler dağıtmalı ve kalitenizi ispatlamalısınız. Bunu başardığınızda, instagram üzerinden elde etmeye başlayacağınız kara, kendiniz dahi şaşıracaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here