Ana sayfa Para Kazanma Instagramdan Yasal Satış Yapmak

Instagramdan Yasal Satış Yapmak

Pile of 3D Instagram Logos

Instagramdan yasal satış yapmak; ilgili yasal mevzuata göre hareket ederek, elinizdeki ürünleri instagram üzerinden buradaki kullanıcılara pazarlamak anlamına gelir. Bahse konu işlemi yapan kişi çok fazladır ve bu şekilde satış yapan işletme ve bireysel girişimcilerin sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Fakat satış yapan herkesin yasalara göre hareket ettiğini söylemek çok zordur. Eğer instagram üzerinden düzenli bir şekilde satış yapmak ve buradan gelir elde etmek istiyorsanız yasalara göre hareket etmeniz gerekir. Aksi durumda suç işlemiş kabul edilebilir ve adli işleme tabi tutulabilirsiniz. Bu yazımızda instagramdan yasal satış yapmak için bilmeniz gereken hususlara değineceğiz.

Instagram’dan Yasal Ürün Satışı Nasıl Yapılır?

Öncelikle instagram üzerinden yapılan satış ile farklı e-ticaret sitelerinden yapılan satış arasında herhangi bir fark olmadığını bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekir. İnternet teknolojisinin geldiği nokta itibari ile online satış yapan işletme sayısı çok fazladır ve bunların uyması gereken ilgili mevzuat yıllar önce hazırlanarak yürürlüğe sokulmuştur. Buna göre yerine getirmeniz gereken şartları genel itibari ile şunlardır:

  • Vergi Levhasına Sahip Olma

Instagram üzerinden işletme sahipleri ve bireysel kullanıcılar satış yapılabilir. Fakat bu işlemin düzenli olarak yapılacak olması durumunda, satış yapan işletme ya da kişilerin vergi levhasının olması gerekir. İşletmelerin vergi levhası olduğundan bu şartı yerine getirmek, bireysel satıcıları ilgilendiren bir konudur. Bunun için öncelikle bir muhasebeci ile görüşülmesi ve buradan bir şirket açılması gerekir. Daha sonra ise ilgili incelemelerden geçilmesi ve vergi denetmenlerinden onay alınması gerekmektedir. Bu sürecin sonunda vergi levhası alabilirsiniz. Sıfırdan vergi levhasının alınması 1 hafta ile 10 gün arasındaki bir süre sonunda gerçekleşir.

  • Fatura Kesme

Yapmış olduğunuz bütün satışlardan sonra fatura kesmeniz gerekir. Bunun için de öncelikle yukarıdaki şartı yerine getirmelisiniz. Daha sonra matbaaya bastıracağınız faturayı, satışlarda gönderebilirsiniz.

  • Ürün Hakkında Bilgi Verme

Satılan ürünü müşterilerin sadece internet üzerinden görmesi, farklı sorunlara neden olabilir. Bundan dolayı gerek ürünlerin özelliklerinin gerekse de resimlerinin tam olarak gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde müşterinin beklentilerine uygun olmayan bir ürün söz konusu olabilir ki, bu durum son derece olumsuzdur ve yasal olarak yasaktır.

  • Cayma Hakkı ve İade

Müşterilerinize sattığınız ürünleri hangi şartlarda iade edebileceklerini bildirmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse, bazı ürünler için paket açılmadan iade zorunluluğu koyabilirsiniz. Bu ve benzer bilgilerin müşterileriniz ile paylaşılması gerekir. Ayrıca iade için süre sınırını da belirtmeniz son derece önemlidir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde müşterilerin herhangi bir sebep göstermeden aldıkları ürünleri 14 gün içinde iade hakları olduğunu unutmayın.

Yukarıda yer alan hususlara dikkat ettiğinizde sorunsuz olarak satış yapabilir ve yasalarla ilgili bir herhangi bir sorun yaşamazsınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here