Ana sayfa Instagram Teknik Destek Instagramdan Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır?

Instagramdan Yurtdışına Satış Nasıl Yapılır?

Instagram, sadece ülkemizde değil, dünya genelinde yoğun olarak kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisidir. Bu durum, instagram üzerinden satış yapan kişilerin olası müşteri kitlesinin sadece ülkemizde bulunan kişiler değil, aynı zamanda yurtdışında yaşamını devam ettiren kişiler olduğu bilinmelidir. Instagram’dan yurtdışına satış yapmak, bu durumdan dolayı mümkündür ve yurtdışında ciddi bir potansiyel vardır. Bu yazımızda instagram’dan yurtdışına nasıl satış yapılır sorusunun cevabını arayacağız.

Instagram’dan Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır?

Instagram’ı satış yapmak için kullanıyorsanız, bu platformu bir e-ticaret sitesi gibi düşünebilirsiniz. Fakat sıradan bir e-ticaret sitesinden farklı özellikleri olduğunu da bilmeniz gerekir. E-ticaret sitelerinde insanlar istedikleri ürünü seçer, sepete atar ve ödemeyi yaparak işlemi tamamlar. Instagram’da ise durum daha farklıdır ve genellikle satıcı ile müşteri arasında mutlaka bir iletişim meydana gelir. Bu iletişimde ürünün özellikleri, fiyatı, kargo ve ödeme yöntemi gibi detaylar konuşulur. Yurtdışına satış yaparken de bunların konuşulması gerekebilir ki, bundan dolayı insanların yabancı dil bilmesi gerekir. Evet, yurtdışına instagram’dan satış yapabilmek için yabancı dil bilmeniz gerekir.

Yabancı diliniz var ve iletişi konusunda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız, diğer detaylara geçebiliriz. Halletmeniz gereken diğer detay ödeme alabilmektir. Yabancılar genellikle kredi kartları ile ödeme yaparken, instagram üzerinden yapılan satışlarda ödemeler banka hesabına EFT veya havale şeklindedir. Bu durum ise yabancıların azımsanmayacak miktarlarda havale masrafı ödemesine neden olabilir. Bundan dolayı uygun ödeme yönteminin geliştirilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde müşteri bulsanız dahi son aşamada ürün almaktan vazgeçecektir.

Instagram üzerinden yurtdışına ürün satışı yapabilmek için gerekli olan bir diğer şart ise kargo anlaşmasıdır. Bilindiği gibi yurtiçine gönderilen kargolarda yapılan anlaşmalar sayesinde düşük rakamlara kargonun gönderilmesi söz konusu olabilir. Fakat yurtdışı için daha yüksek rakamlar gündeme gelecektir. Buna uygun bir kargo anlaşmasının yapılması, işinizi ciddi oranda kolaylaştıracaktır.

Yukarıdaki hususları hallettikten sonra yasal prosedürleri incelemeli ve yurtdışına düzenli ticaret için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Böylece ilerleyen dönemlerde sürpriz vergiler ve cezalar ile karşılaşmanızın olasılığını da düşürmüş olacaksınız.

Burada belirtilenler dışında, diğer püf noktaları yerine getirmeyi de unutmayın. Instagram’dan satış yapmanın püf noktalarını dikkate aldığınızda başarı oranınız daha da artmış olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here