Ana sayfa Instagram Teknik Destek Online Satışta Instagramı Kullanmak

Online Satışta Instagramı Kullanmak

Ticarette rekabet her geçen gün biraz daha artarken, gerek işletmeler gerekse de bireysel satıcılar farklı alanlar üzerinden ürün satışı denemeleri yapmaktadır. Bu denemelerin yoğunlaştığı noktalardan birisi de instagram olup, buradaki satıcı sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Sosyal medya uygulamasının da buna izin vermesi ve bir anlamda satıcıları teşvik etmesi, buranın bir bölümünün adeta bir e-ticaret sitesine dönmesine neden olmaktadır. Online satışta instagramı kullanmak son derece kolaydır, fakat burada başarılı olmak ve diğer satıcılar ile rekabet edebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Rekabette başarıyı elde edebilmek için bazı hususlara fazlasıyla dikkat edilmesi gerekir. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

  • İşletme Hesabı

Yukarıda da bahsedildiği gibi instagram, satıcıları bir anlamda teşvik etmektedir. Bunun en önemli kanıtlarından birisi, sunulan işletme hesabı seçeneği. Eğer instagram üzerinden uzun süreli bir ticaret yapmak istiyorsanız, mutlaka hesabınızı işletme hesabına çevirin. Çünkü söz konusu hesap, tamamen satıcılar için tasarlanmıştır ve satış sayfanızın kurumsal bir havaya girmesini sağlar. Bu ise müşterilerinizin sayfanıza güvenmesi anlamına gelir.

İşletme hesabı, buradaki olmazsa olmazlardan birisi olarak gösterilebilir. Normal sayfadan da satış yapabilirsiniz, fakat buradan yapılan satış çok daha başarılıdır. Üstelik sistem tarafından tutulan istatistikleri buradan görebilirken, normal sayfada göremezsiniz. Bu veriler son derece önemlidir. İnsanların hangi sayfalara girdiği, yaptıkları beğeni sayıları, gelen ve giden takipçi sayısı gibi çok sayıda veriye ulaşabilirsiniz. Bu veriler, sizin için çok anlamlıdır ve bir takım düzenlemeler yapmanızı sağlar.

  • Hesap İsmi

Bazılarına göre çok önemli olmayan bir detaydır, fakat hesap isminin özenli bir şekilde seçilmesi gerekir. Bu isim öncelikle uzun olmamalı ve insanlar tarafından hızlı bir şekilde hafızaya alınabilmelidir. Bunun haricinde rakiplerinizin isimlerine benzememeli ve onlardan kopya çekilmiş izlenimi verilmemelidir. Bahse konu hususlara dikkat ettiğinizde, ciddi şekilde avantaj kazanacaksınız.

  • Hastag Kullanımı

Sosyal medyanın hayatımıza girmesi ile tanıştığımız hastag ya da diğer bir ifade ile etiket, son derece etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Etiket ile arama yapan kullanıcılar, takipçiniz olmasa dahi sizin ürünlerinizi görebilir ve beğenmesi durumunda sipariş verebilir. Bundan dolayı her paylaşımınızda etiket kullanmanız gerekir. Etiketlerin sayısının 5-6 ile sınırlı olması ve bunların aranan kelimelerden seçilmesi, önemli detaylardır.

  • Kampanya ve Reklam

Eğer ilk defa buradan satış yapmaya başlayacaksanız, sayfanızın tanıtımı için özel bir çaba harcamanız gerekecektir. Öncelikle kendi bütçenize göre reklam vermeyi deneyebilirsiniz. Eğer bütçeniz uygun ise kısa sürede rakiplerinizle aranızdaki farkı kapatarak öne geçebilirsiniz. Reklam verirken hedef kitleyi doğru olarak belirlemeye çok fazla özen gösterin.

Yapacağınız mini kampanyalar ile de benzer şekilde sayfanızı tanıtabilir ve ürünlerinize olan talebi artırabilirsiniz. Bu noktada insanların ilgisi genellikle hediye verilen çekilişleredir. Satmış olduğunuz ürünlerden bir hediye verebilir ve bunun için sizi son 10 günde takip ederek arkadaşlarına öneren kişiler arasından çekiliş yapabilirsiniz.

  • Kargo ve Ödeme Yöntemleri

Müşterilerinizin kargo için fazla ödeme yapmak istemeyeceğini anlamanız zor olmayacaktır. Bunun için bir şirket ile kargo anlaşması yapmalısınız ve kargolarınızı daha düşük maliyetle göndermeye başlamalısınız. Bu anlaşma sırasında kapıda ödeme seçeneğini de ödeme yöntemlerinize dahil edebilirsiniz.

Ödeme yöntemi olarak kredi kartı seçeneğini müşterilerinize sunmanız son derece önemlidir. Bunun için farklı seçenekler vardır ve bunlar hakkında araştırma yaparak sizin için en uygun seçeneği belirlemelisiniz. Böylece müşterileriniz istedikleri gibi ödeme yapacaklarından dolayı sizi tercih edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here