Ana sayfa İş Fikirleri Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak İçin Öneriler

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak İçin Öneriler

Sosyal medya, insanların kendilerini rahatlıkla ifade edebildikleri ve diğer insanlarla iletişime girdikleri bir mecra olarak tanımlanabilir. Diğer internet sitelerinden bu tür platformların en büyük farkı, diğer insanlarla etkileşime girmektir. Bu durum, sosyal medyanın en büyük potansiyelidir ve buna bağlı olarak sosyal medya farklı amaçlar için kullanılır. Bu amaçlardan birisi de satış yapmaktır. Sosyal medya üzerinden yapılan satışların payı her geçen gün biraz daha artmakta ve adeta rekabet bu alana taşınmaktadır.

Sosyal medya üzerinden verilen ürün reklamları, kısa sürede çok sayıda insana ulaşmaktadır. Buradaki etkileşim, tahmin edilenin üzerinde fayda sağlar. Fakat bunun için dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır. Bunlara dikkat edildiğinde, yapılacak bir paylaşımın kısa sürede on binlerce insan tarafından görülmesi mümkün olur. Bu durumu şuna benzetebilirsiniz; mağazanızın önünden bir saat içinde on binlerce insan geçiyor. Bunlardan bazıları mağazanıza girecek, bir kısmı ise ürünlerinizden satın alacaktır. Buradaki verilen örnekte de dikkat çektiği gibi temel husus, yapılan paylaşımların kısa sürede çok sayıda insana ulaşmasıdır.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmanın Püf Noktaları

Sosyal medya üzerinden satış yaparken dikkat edeceğiniz püf noktalar, paylaşımlarınızın kısa sürede çok sayıda insana ulaşmasını ve bu insanların önemli bir kısmının da ürünlerinizi almalarını sağlar. Söz konusu püf noktalardan öne çıkanlar maddeler halinde şu şekilde sıralanabilir:

  • Popüler sosyal medya platformlarını etkin olarak kullanın. Başta instagram ve Facebook olmak üzere, yoğun kullanıcı kitlesinin olduğu sosyal medya uygulamaları üzerinden paylaşımlarınızı düzenli olarak yapın. Paylaşım yapma sıklığınız 1-2 saat olmalıdır. Hatta bu aralığı biraz daha artırabilirsiniz. Takipçilerinizi sıkmamanız ve kendinizi belirli aralıklarla hatırlatmanız çok önemlidir.
  • Küçük kampanyalar yaparak satış sayfalarınızı tanıtabilirsiniz. Bunların en popüler olanı ve en fazla işe yarayanı, bir hafta ya da 10 gün boyunca sayfanızı takip eden, paylaşan ve arkadaşlarına öneren kişiler arasından çekiliş yapmaktır. Böylece sayfanızı, çok düşük maliyetle tanıtacak ve ürün satışlarınızın ciddi şekilde artmasını sağlayacaksınız. Fakat unutmayın, takipçileriniz yaptığınız her şeye bir tepki verir. Eğer sözünüzde durmaz ve onları kandırmaya çalışırsanız, bu durum sosyal medya hesaplarınızın işlevsiz hale gelmesine neden olabilir.
  • Sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlamadan önce ilk olarak hesaplarınızı güçlendirin. Karşılıklı takip ve benzer yöntemlerle bunu yapabilirsiniz. Ayrıca bazı sosyal medya uygulamalarının kurumsal seçenekleri var. Bunları kullanarak, sayfanıza kurumsal bir hava katabilir ve böylece müşterilerinize güven verebilirsiniz.
  • Sosyal medya uygulamalarının neredeyse tamamında hastag kullanımı imkanı vardır. Bu imkanı değerlendirerek takipçiniz olmayan kişilere de ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Hastag kullanımında seçeceğiniz kelimelerin konu ile ilgili ve çok fazla aranma hacmine sahip olması çok önemlidir. Ayrıca hastag kullanımını, her paylaşım için en fazla 5-6 ile sınırlandırmanız gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here