Ana sayfa Sosyal Medya Sosyal Medyada Satış Yapmak

Sosyal Medyada Satış Yapmak

Sosyal medyada satış yapmak; herhangi bir e-ticaret sitesi yerine farklı sosyal medya uygulamaları üzerinden ilanlar vererek işletme sahiplerinin ya da bireysel girişimcilerin ellerindeki ürünleri satmaları işlemine denir. Burada bahsedilen işlem, günümüzde yoğun olarak tercih edilmekte ve insanlar sosyal medya platformlarının sahip olduğu potansiyel sayesinde ciddi paralar kazanmaktadır. Bu durum ise diğer girişimcilerin ilgisini çekmekte ve her geçen gün sosyal medyaya satış için gelen kişi sayısı artmaktadır. Bu yazımızdan sosyal medyada satış yapmak için bilinmesi gereken hususlara değineceğiz.

Herkes Sosyal Medyada Satış Yapabilir Mi?

Sosyal medyada satış yapma fikri oluşan insanların aklına gelen ilk sorulardan birisi, isteyen herkes burada satış yapabilir mi şeklindedir. Daha açık bir ifade ile işletmesi olmayan, bireysel girişimcilerin sosyal medyadan satış yapması mümkün mü?

Bilindiği gibi sosyal medya platformları herkese açıktır. Bu da isteyen herkesin buradan satış yapmasını mümkün hale getirir. Fakat yapılacak satış sürekli olacak ve ticarete dönüşecekse yerine getirilmesi gereken bazı prosedürler vardır. Öncelikle yapmış olduğunuz satışların faturalarını keserek müşterilerinize göndermeniz gerekir. Ayrıca ilgili mevzuata göre iadeleri nasıl ve hangi şartlarda alacağınızı da müşterilerinize bildirmelisiniz. Son olarak ise yıllık kazancınıza göre vergilerinizi ödemelisiniz. Bu şartları yerine getirdiğinizde satış yapmanızın önünde hiçbir engel yoktur.

Yukarıdaki şartların yerine getirilmesi için vergi dairesine gitmeniz ve burada ayrıntılı bilgi almanız yeterli olacaktır. Verilen farklı teşviklerden yararlanarak kendinize ciddi avantajlar sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya üzerinden satış yapan kişi sayısı tahmin ettiğinizden çok daha fazladır ve bundan dolayı burada ciddi bir rekabet olduğunu bilmeniz gerekir. Yani ben ürünlerin ilanını veririm, insanlar da gelir sipariş verir diye bir durum söz konusu değildir. Öncelikle sosyal medya hesaplarınızı güçlendirmeniz ve bunların görüntülenme sayısını artırmanız gerekir. Instagram, Facebook ve Twitter gibi platformlar için takipçi sayınızı artırmanız yeterli olacaktır. Sosyal medya hesaplarınızı güçlendirdikten sonra işletme hesaplarına çevirmeniz, kurumsal bir hava kazanmanız adına önemli bir detay olacaktır.

Söz konusu adımdan sonra yapmanız gereken satacağınız ürün veya ürünleri tespit etmek olacaktır. Bunun için rakiplerinizi kontrol edebilir ve onların yaptıkları satışları inceleyebilirsiniz. Bu şekilde tespit ettiğiniz ürünleri olabildiğince düşük maliyetle almanız son derece önemlidir. Düşük maliyet, yüksek kar ve yüksek rekabet gücü anlamına gelir.

Vereceğiniz ilanlarda hastag kullanarak takipçiniz olmayan kişilere dahi ulaşabilirsiniz. Bunun için doğru kelimeleri belirlemeniz ve her paylaşımda 4-5 hastag sınırını aşmamanız gerekir. Abartılı olan paylaşımlarda farklı sorunlar meydana gelebilmektedir.

Yukarıda bahsedilen hususlara dikkat ettiğinizde kısa sürede sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca sermayeniz fazla ise küçük ölçekte reklamlar da verebilir ve böylece sayfanızı daha hızlı tanıtmış olursunuz. Bütün bunları yapıp, biraz sabır gösterdikten sonra başarıyı elde edeceğinize emin olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here